Kujawy i Pomorze - poznaj region z przewodnikiem - logo mobilne

Zwiedzenia wystaw stałych Muzeum

Zwiedzanie indywidualne

Zwiedzenia wystaw stałych Muzeum

Zachęcamy do zwiedzenia wystaw stałych Muzeum:

-wystawa „Dzieje Chełmna”. Zajmuje pięć sal na I piętrze Ratusza. W pierwszym pomieszczeniu prezentowany jest ostatni okres wczesnośredniowiecznych dziejów miasta związanych z osadami w Kałdusie i Starogrodzie; druga to reprezentacyjna Sala Sądowa. Prezentowana tu ekspozycja ilustruje dzieje prawa i przywileju chełmińskiego oraz historię herbu Chełmna. W kolejnej- trzeciej sali, która pełniła dawniej funkcję Sali Tajnych Narad, pokazane są dzieje tzw. Akademii Chełmińskiej, Czwarta sala to gotycka Izba Letnia, od końca XVI wieku Sala Trzeciego Ordynku; piąta - prezentuje dzieje garnizonu chełmińskiego w okresie międzywojennym oraz czasy II wojny światowej.

- wystawa „Dr Ludwik Rydygier – światowej sławy chirurg polski”. Dr Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku w Dusocinie koło Grudziądza. W 1861 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Chełmińskim, które ukończył w 1869, uzyskując świadectwo dojrzałości. W latach 1869 – 1878 Rydygier studiował na Uniwersytecie w Gryfii i prowadził działalnoć naukową w Jenie. Następnie powrócił do Chełmna, gdzie założył prywatną klinikę, która była dobrze wyposażona pod względem medycznym i sanitarnym.

- Galeria obrazów Antoniego Piotrowicza (1869 – 1923) – chełmińskiego artysty malarza. Antoni Piotrowicz zasłynął głównie jako portrecista i kopista. Znane są portrety przedstawiające mieszkańców miasta. Inspiracją malarska były dla Piotrowicza treści religijne i narodowe.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania.

 

Aktualne obostrzenia:

Zwiedzanie muzeum w reżimie sanitarnym. Uczestnik musi posiadać maseczkę, zakrywać usta i nos oraz profilaktycznie rękawiczki. Zachowanie dystansu. Muzeum zapewnia płyn do dezynfekcji rąk.

Lokalizacja

 • 2021-05-29
  10.00 - 10.30
 • 5 miejsc
 • miejsce zbiórki:
  Chełmno
  Rynek Ratusz
 • Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie
  tel: 56 686 16 41
Brak możliwości rejestracji

Polecane wydarzenia: