Kujawy i Pomorze - poznaj region z przewodnikiem - logo mobilne

Zwiedzenia wystaw stałych Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Zwiedzanie indywidualne

Zwiedzenia wystaw stałych Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Chełmno to jedno z najstarszych miast Polski. Lokowane było 28 grudnia 1233 r. na podstawie prawa chełmińskiego. Z tego wzorca prawnego korzystało również 225 miast w Polsce w tym: Gdańsk, Warszawa, czy Wadowice.

Trasa zwiedzania:
- wystawa „Dzieje Chełmna” zajmuje pięć sal na I piętrze Ratusza. W pierwszym pomieszczeniu prezentowany jest ostatni okres wczesnośredniowiecznych dziejów miasta związanych z osadami w Kałdusie i Starogrodzie; druga to reprezentacyjna Sala Sądowa. Prezentowana tu ekspozycja ilustruje dzieje prawa i przywileju chełmińskiego oraz historię herbu Chełmna. W kolejnej - trzeciej sali, która pełniła dawniej funkcję Sali Tajnych Narad, pokazane są dzieje tzw. Akademii Chełmińskiej. Czwarta sala to gotycka Izba Letnia, od końca XVI wieku Sala Trzeciego Ordynku; piąta - prezentuje dzieje garnizonu chełmińskiego w okresie międzywojennym oraz czasy II wojny światowej.
- wystawa „Dr Ludwik Rydygier – światowej sławy chirurg polski”. Dr Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku w Dusocinie koło Grudziądza. W 1861 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Chełmińskim, które ukończył w 1869 r., uzyskując świadectwo dojrzałości. W latach 1869 – 1878 Rydygier studiował na Uniwersytecie w Gryfii i prowadził działalność naukową w Jenie. Następnie powrócił do Chełmna, gdzie założył prywatną klinikę, która była dobrze wyposażona pod względem medycznym i sanitarnym.
- Galeria obrazów Antoniego Piotrowicza (1869 – 1923) chełmińskiego artysty-malarza. Antoni Piotrowicz zasłynął głównie jako portrecista i kopista. Znane są portrety przedstawiające mieszkańców miasta. Inspiracją malarską były dla Piotrowicza treści religijne i narodowe.

Lokalizacja

 • 2022-04-23
  11.00 - 15.00
 • miejsce zbiórki:
  Chełmno
  Chełmno, Rynek 28, Ratusz, Muzeum Ziemi Chełmińskiej
 • Muzeum Ziemi Chełmińskiej
  tel: 56 686 16 41
Wydarzenie bez zapisów

Polecane wydarzenia: