Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowej w Muzeum Etnograficznym
Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci
2023-04-22
10:00 - 11:30 pozostało 14 miejsc
Miejsce spotkania:
Włocławek
Kujawy
Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
Organizator:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
tel: 54 232-30-01

Zwiedzanie trzech ekspozycji związanych z kulturą ludową (oprowadzanie kuratorskie)
- wystawy stałej „Malowane skrzynie z Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej, prezentującej 20 obiektów jednej z najcenniejszych kolekcji zabytków etnograficznych znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Skrzynie, związane z kulturą wyższych warstw społecznych, zaliczyć można także do najstarszych typów mebli chłopskich. W XIX i na początku XX w. należały do kanonu wyposażenia wiejskich chat w wielu regionach Polski. Ich cechą charakterystyczną są barwne, ręcznie wykonane malatury, występujące przede wszystkim w części frontalnej, a także na wieku. Malowane dekoracje, a nawet elementy konstrukcyjne nadawały im wyraźne cechy regionalne. Oprócz walorów użytkowych malowane skrzynie stanowiły przede wszystkim ważny atrybut obrzędowy związany z zamążpójściem (stąd powszechnie nazywano je wiannymi lub posagowymi). Zaprezentowane na wystawie skrzynie zostały odrestaurowano w 2020 r. W 2021 r. za podjęte działania ochrony tych wyjątkowych zabytków włocławskie muzeum uhonorowane zostało wyróżnieniem w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne SYBILLA w kategorii Konserwacja i Ochrona Dziedzictwa Kultury.
- wystawy stałej „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej z przeł. XIX i XX wieku” – prezentacja głównych rzemiosł: garncarstwo, kowalstwo, kołodziejstwo, bednarstwo, plecionkarstwo, ciesielstwo i stolarstwo oraz fragmentów wyposażenia wnętrza mieszkalnego – kujawskiego i dobrzyńskiego, odświętnych strojów kujawskich, kolekcji zabytkowej rzeźby ludowej oraz kostiumów i rekwizytów przybliżających zwyczaje zapustne,
- wystawy czasowej „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”, ukazującej historię, tradycję i rodzaje serów wyrabianych dawniej w domowych warunkach. Na wystawie można obejrzeć sprzęty niezbędne do domowego wyrobu smakowitego mleczywa oraz repliki twarogów i serów, zarówno znanych nam, jak i obecnie zapomnianych.